MIŠKO PAJAUTA

PASITIKĖKITE MIŠKU:
JIS NUVES TEN, KUR PATIRTSITE VISA, KAS KALBĖS BŪTENT JUMS

- Amos Clifford

PRIEŠ VS PO:
MIŠKO PAJAUTOS

Brauk į šoną ir pamatyk, kokį neregėtą mišką gali pamatyt

KĄ REIŠKIA

MIŠKO PAJAUTA?

Kol pasaulyje nera bendro sutarimo dėl apibrėžimo - miško terapija ar miško maudynės.

Aš tai vadinu - miško pajauta. Nes mišką galima ne tik suvokti, bet ir jausti visu kūnu. Jis veikia per mūsų kūno pjūčius, paliečia kiekvieną ląstelę, ir tuomet įvyksta magija.

Vieni šitą magišką būseną vadina palengvėjimu, kiti – laime ar net euforija. Tačiau tiesa, kad tai nėra magija, o mokslo pagrindais paremta patirtis.

Žemiau skaityk, ką sako tyrimai:

KLIENTAI DALINASI, KĄ PATYRĖ

Kodėl verta?

Su tokia šypsena būnu po mano kasdieninės miško pajautos.
leaf, trimmed sheet, transparent background, green leaf, nature, iphone wallpaper, leaf, leaf, leaf, leaf, leaf

Fizinė

Kad apsisaugotų nuo kenkėjų, medžiai išskiria fitoncidus – natūralius lakiuosius junginius, pasižyminčius antimikrobinėmis savybėmis. Įkvėpus fitoncidų, mūsų organizme suaktyvėja natūralios žudikės ląstelės (NK cells) – svarbi imuninės sistemos dalis, padedanti kovoti su uždegimais, virusais ir net vėžinėmis ląstelėmis.

Buvimas miške mažina streso hormono – kortizolio išskyrimą, kuris stabdo gijimą. Todėl audiniai atsistato greičiau.

Fitoncidai suaktyvina imuninės sistemos „natūralias žudikes“ (NK ląsteles), kurios greičiau pašalina virusais ar vėžinėmis ląstelėmis užkrėstus audinius.

Spygliuočiai ir pušys išskiria daugiausiai.

Gamtos garsai gali sukelti pokyčius širdies ritme (HR) ir kraujospūdyje (BP), prisidedant prie bendro organizmo atsipalaidavimo ir gerinant fizinę sveikatą.

Taip pat α-pinenas ir kiti terpenai veikia parasimpatinę sistemą – mažina įtampą kraujagyslėse, lėtina širdies ritmą.
Tai padeda natūraliai sumažinti ar stabilizuoti kraujospūdį.

Miško aplinka aktyvina parasimpatinę nervų sistemą, kuri atsakinga už „ilsėkis ir atsigauk“ režimą. Tai padeda organizmui išjungti streso režimą ir įjungti vidaus organų funkcijų atkūrimą.

Sulėtėja širdies ritmas, atsipalaiduoja raumenys, pagerėja kraujotaka virškinimo organuose – visa tai skatina geresnį virškinimą ir medžiagų pasisavinimą.

Streso hormonų mažėjimas (pvz., kortizolio) taip pat prisideda prie hormoninio balanso, kuris svarbus cukraus kiekio kraujyje, apetitui ir riebalų kaupimui reguliuoti.

Mažesnis kortizolio lygis ir seratonino padidėjimas  lemia geresnį užmigimą bei kokybiškesnį gilų miegą.
Tuo pačiu atgaunama natūrali kūno energija, nes organizmas ilsisi efektyviau.

Energijos lygis padidėja, nes natūrali šviesa skatina vitamino D gamybą ir padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje.

Taip pat gamtoje gausu neigiamų jonų. Tyrimai rodo, kad neigiami jonai gali turėti teigiamą poveikį žmogaus sveikatai ir gerovei. Gali sumažinti kvėpavimo takų alergijas ir astmos simptomus, streso lygį, pagerinti koncentraciją, stiprinti imuninę sistemą, kraujotaką.

Šie veiksniai kartu suaktyvina organizmo gyvybines funkcijas ir suteikia natūralaus žvalumo.

leaf, transparent background, cropped, green leaf, iphone wallpaper, leaf, nature, leaf, leaf, leaf, leaf, green leaf

Emocinė

Miško kvapai stimuliuoja serotonino gamybą, kuris atsakingas už gerą nuotaiką ir emocinį stabilumą.
Be to, šviesa, žaluma ir sensorinis įsitraukimas suaktyvina dopamino sistemas – tai sukuria lengvą euforiją.

Taip pat dominuoja alfa bangos, kurios atspindi atsipalaidavimo, euforijos ir laimės būseną. Mažėja stresas, liūdesys ir nerimas.

Miške streso mažėjimą lemia tai, kad įkvėpti fitoncidai ir gamtos vaizdai, fraktalai,  aktyvina parasimpatinę nervų sistemą, kuri lėtina širdies ritmą, kvėpavimą ir mažina kortizolio bei adrenalino kiekį kraujyje. Dėl to kūnas pereina iš „kovok arba bėk“ būsenos į „ilsėkis ir atsigauk“ režimą, skatindamas gilų atsipalaidavimą.

Žiūrėjimas į natūralius gamtos raštus gali sumažinti stresą net iki 60 proc. 

Fraktalinės struktūros gamtoje, fitoncidai ir miško kvapai kartu veikia taip, kad stimuliuoja smegenų veiklą ir padeda išlaikyti dėmesį. Fraktalai sukuria natūralų ritmo ir harmonijos pojūtį, o fitoncidai, padėdami atsigauti nervų sistemai, mažina stresą, taip leisdami susikoncentruoti. Miško kvapai, ypač eteriniai aliejai, skatina proto aiškumą, gerindami koncentraciją. 

Net dirbant prie kompiuterio eglių eterinis aliejus gali pagerinti koncentraciją.

Tyrimai rodo, kad vaikai gyvenantys miške geba geriau susikoncentruoti ir pasiekia geresnių rezultatų.

fern, leaf, frond, plant, nature, cut out, isolated, fern, fern, fern, fern, fern

Dvasinė

Šitą būseną sunku sutalpinti į žodžius. Tarsi pilnatvė, euforija, neapribiama laimė. Tie kurie išbandė, sako, kad tik išbandę supras.

KUO YPATINGA

MIŠKO PAJAUTA SU MANIM?

Turiu vieną tikslą – suteikti tau erdvę, kur gali atsipalaiduoti, pajusti tikrą malonumą ir atrasti, kaip leisti sau gyventi, o ne tik pragyventi.

Pabūti tik sau, atsikvėpti, nurimti – TU esi verta (-s)

Asmeninis dėmesys

Parenku unikalias praktikas pagal kiekvieno poreikius ir tikslus, todėl kiekvienas patiria individualią, prasmingą patirtį.

Miško ir koučingo kombo

Apjungiu natūralią gamtos gydomąją galią su koučingo, sąmoningumo, refleksijos metodais, kurie atveria erdvę gilioms asmeninėms įžvalgoms.

Holistinis požiūris

Miške nėra jokių instrukcijų ar „reikia“ – jūsų kūnas jau žino visus atsakymus, o mano vaidmuo – būti gide, palydinti, leidžiant jums klausytis ir sekti savo vidinį ritmą, kad išgirstumėt, kas jums iš tiesų svarbu.

Miškų tips'ai

Mane vadina miškų fėja, nes čia ne tik vedu sesijas, bet ir miegu. Dėl to galiu pasidalinti naudingais patarimais tiems, kurie nori išbandyti laukinę gamtą, tačiau dar nedrįsta.

Kaip tai atrodo praktiškai?

Miško Maudynės

Susitinkam sutartoje miško/parko vietoje, kur praleidžiame apie 2-4 val. pilnai pasinėrę į sąmoningą buvimą su savimi ir gamta.

Pritaikydama praktikas pagal jūsų poreikius, kviečiu jus keliauti mišku per jūsų kūno pojūčius. Tam, kad patirtumėt giliausią tuo metu įmanomą atsipalaidavimo būseną. Nueiname vos apie 2-4 km. Jei klientai nori įtraukiu sąmoningumo ir koučingo refleksijus metodus, kad galėtų išgirsti savo poreikius, rasti aiškumą ir dar didesnę ramybę.

Skaityk daugiau

Eiti į gamtą - ne prabanga, o
investicija

į savo ramybę, sveikatą ir laimę gyventi gyvenimą.

TURI KLAUSIMŲ?

Jei savo atsakymo čia nerasi parašyk man: labas@gintarepetrauskaite.lt

arba bendraukime soc. tinkluose

Tai nėra fizinis maudymasis vandenyje, o gilaus pasinėrimo į miško atmosferą praktika, kurios nauda žmogaus emocinei ir fizinei savijautai įrodyta moksliškai.

Rekomenduojama turėti patogią aprangą ir avalynę, tinkamą lauko sąlygoms. Priemones apsaugančias nuo uodų ar kitų miško gyventojų. Taip pat galite pasiimti vandens ar užkandžių jei sesija trunka ilgiau bei pledą ar rankšluosti atisėsti/atsigulti. Dėl reikiamų priemonių taip pat informuoju papildomai prieš miško maudynes.

Miško maudynių sesijos trukmė priklauso nuo jūsų pasirinktos paslaugos paketo. Įprastai trunka nuo 2 iki 4 valandų, tačiau tai gali priklausyti nuo grupės ir praktikos intensyvumo. Svarbu, kad turėtumėte pakankamai laiko atsipalaiduoti ir patirti gamtos poveikį

Miško maudynės nėra ilgi žygiai. Paprastai nueinama vos keli kilometrai. Miško maudynių tikslas yra ne fiziškai eiti didelius atstumus, o būti sąmoningam ir įsiklausyti į gamtą. 

Miško maudynės tinka visiems, tačiau rekomenduojamas amžius priklauso nuo vaiko gebėjimo ilgą laiką ramiai išbūti gamtoje. Miško maudynių tikslas – padėti jums atsipalaiduoti ir nurimti, tad jei vaikas labai aktyvus, jei jam reikia daug jūsų dėmesio, sesija gali būti mažiau veiksminga. Planuojant dalyvauti su vaikais, svarbu informuoti, kad praktika būtų pritaikyta jų amžiui ir poreikiams. Sesijos metu suaugusieji turi užtikrinti, kad vaikai būtų saugūs ir užtikrinti, jog jie suprastų, kaip elgtis gamtoje.

Tai priklauso nuo dalyvių ir vietos. Įprastai gyvūnai laukiami, tačiau tai reikėtų patikrinti iš anksto. Jei pasirinktoje miško maudynių vietoje leidžiama,  šuo turėtų būti kontroliuojamas, kad nesukeltų nepatogumų kitiems dalyviams, nepakenktų miško aplinkai ir jus pats pilnai galėtumėte. Norint dalyvauti su gyvūnu reikia informuoti.

Miško maudynės tinka visiems norintiems pagerinti savo savijautą, sumažinti stresą ir atsipalaiduoti. Tačiau žmonės su rimtais sveikatos ar psichologiniais sutrikimais turėtų pasitarti su gydytoju prieš pradėdami šią praktiką.

  • Grybavimas ar uogavimas
  • Žygis ar kitas sportas
  • Paprastas pasivaikščiojimas miške
  • Religinė praktika
Svarbu: Esu miško gidė, ne daktarė ar psichologė. Miško sesijų metu nedirbu su psichologinėmis traumomis – esant psichologinės pagalbos poreikiui, galiu išklausyti, palaikyti ir nukreipti pas atitinkamą specialistą.
Kartais vienas sakinys gali pakeisti dieną, viena mintis – kryptį, vienas žingsnis – visą gyvenimą.

Prisijunk ir ŽINGSNIUOKIM KARTU